o nas
smartfony klawiatury piloty
głośniki do domu
głośniki do ogrodu
kino domowe
Apple
- LaunchPort
- LuxePort
- Surface Mount
- Sonos xPress
- modele, tabele i rysunki
dla instalatorów
- okablowanie
- głośniki
- wzmacniacze DSP
- baza pdf
SurgeX ochrona instalacji

ochrona przeciwprzepięciowa instalacji elektrycznych

Zabezpieczać czy ubezpieczać ?

Urządzenia elektroniczne występujace w naszych domach mają wartość dwojakiego rodzaju. Jedną jest wartośc czysto materialna. Musieliśmy zapłacić za ich posiadanie. W wypadku uszkodzenia na skutek uderzenia pioruna firma ubezpieczajaca powinna wypłacić nam odszkodowanie. Trudno nam jednak będzie udowodnić wpływ zakłóceń występujacych w sieci elektrycznej na trwałość i jakość działania naszych urządzeń. Wartość użytkowa ginie jednak bezpowrotnie. Urządzenia musimy na nowo skompletować i zaprogramować. Zawsze trwa to zbyt długo niż byśmy chcieli i dodatkowo kosztuje. Standardowe urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej zbudowane są w oparciu o warystory. Są stosunkowow tanie, ale niestety nietrwałe i wymagają okresowych kontroli.

O czym musimy koniecznie pamiętać.

Ochrona przeciwprzepięciowa jeżeli ma być skuteczna to musi obejmowć nie tylko instalację elektryczną ale również wszystkie pozostałe powiązane z nią instalacje jak:

 1. antenową - telewizja naziemna, satelitarna, kablowa, radio FM,
 2. telefoniczną,
 3. komputerową - rozległe sieci LAN,
 4. bezpieczeństwa - bramofon, kamery, alarm,
 5. i wszystkie pozostałe korzystające z wspólnego zasilania.

Ochrona instalacji tylko w jednym punkcie nawet najdroższym urządzeniem zabezpieczajacym nie da dobrych rezultatów jeżeli nie stworzymy systemu zamkniętego dla przepięć.


SurgeX oferuje sprawdzone i opatentowane technologie


 1. Advanced series mode technology
  Opatentowana technologia ochrony przed przepięciami. Eliminuje energię przepięć i nie dopuszcza do wprowadzenia typowych zniekształceń oraz przekazywanych przez instalację odgromową. Jako pierwsza uzyskała certyfikat A-1-1. Opracowana została przez Underwriters Laboratories (UL). Ten tryb badań certyfikacyjnych jest stosowany w wytycznych rządowych USA.
 2. Multi stage surge protection technology
  Trzystopniowa zaawansowana technologia. Zapewnia najwyższy poziom ochrony przed:
  - szkodliwymi przepięciami,
  - skokami napięcia,
  - zakłóceniami EMI/RFI,
  - błędami okablowania.
 3. COUVS
  Opatentowana technologia ochrony układów zasilających przed przegrzaniem
  i przepaleniem. Układ odłącza bezpiecznie zasilanie instalacji w momencie gdy napięcie przybierze wartość spoza zadanego zakresu. Kiedy napięcie w sieci wraca do normy zasilanie jest automatycznie przywracane.
 4. SurgeX ICE
  Przeciwdziała chwilowym wzrostom poboru prądu pojawiającym się w momentach włączania sprzętu elektronicznego. Prąd rozruchowy potrafi być 5 razy większy od normalnego prądu roboczego. Urządzenia elektroniczne o dużym poborze mocy często doprowadzają do przepalenia styków przekaźników lub spalenia bezpieczników. SurgeX ICE płynnie zwiększa początkowy wzrost prądu, eliminując potrzebę sekwencyjnego włączania elementów urządzenia dając mu całkowitą ochronę w systemie.
 5. Impedance Tolerant
  Zapewnia całkowicie czyste zasilanie sieciowe. Filtrowanie EMI/RFI zostało zaprojektowane dla rzeczywistych impedancji występujących w urządzeniach w przeciwieństwie do większości innych obwodów filtrujących EMI/RFI. Filtrowanie impedancji przy zastosowaniu technologi Impedance Tolerant, nie powoduje powstania pików rezonansowych spowodowanych przez niedopasowania parametrów wejściowych
  i wyjściowych. Stosowanie niedopasowanych filtrów daje skutek odwrotny do zamierzonego i zwiększa poziom zakłóceń na określonych częstotliwościach.

zalecane wybrane urządzenia

do montażu przy skrzynce bezpiecznikowej

SXN-1230

do montażu w szafach rozdzielczych

SEQ-1216i

SX-1216RTi

SX-2216RT

SX-AX16Ei

do punktów lokalnych

SA-162

podsumowanie

©2018 Pol-Audio