o nas
smartfony klawiatury piloty
głośniki do domu
głośniki do ogrodu
kino domowe
Apple
- LaunchPort
- LuxePort
- Surface Mount
- Sonos xPress
- modele, tabele i rysunki
dla instalatorów
- okablowanie
- głośniki
- wzmacniacze DSP
- baza pdf
SurgeX ochrona instalacji

plan instalacji, okablowanie

Przewody instalujemy przy okazji budowy lub generalnego remontu domu. To, co położymy pod tynkiem zostanie tam na długie lata. Okablowanie jest podstawą dla bliskich, ale także odległych czasowo inwestycji instalacyjnych. Koszty przewodów nie są wielkie. Przekonaj inwestora, że kable położyć trzeba na wyrost, nawet w pomieszczeniach, gdzie nie będzie urządzeń A/V. Funkcje pomieszczeń z czasem mogą się zmieniać, a wtedy przewody będą do wykorzystania. Systemy multiroom są modułowe. Można je stopniowo rozbudowywać, mając okablowany cały dom. Przemyślana instalacja umożliwi zastosowanie nowych rozwiązań, które z czasem pojawią się na rynku.

  1. Przewody głośnikowe
    Stosujemy tylko specjalizowane firmowe przewody głośnikowe OFC (miedź beztlenowa) w solidnej, podwójnej izolacji. Najwygodniej do pomieszczenia poprowadzić jeden czterożyłowy przewód i przyjąć standardowe oznaczenie żył:
    1. kolor czerwony - kanał prawy (plus)
    2. kolor czarny - kanał prawy (minus)
    3. kolor biały - kanał lewy (plus)
    4. kolor zielony - kanał lewy (minus)

    Polecamy przewody o przekroju 14-16 AWG lub 1,5 - 2,5 mm2. W przeważającej ilości wypadków wystarcza spełnienie warunku:
    impedancja przewodu < 10% impedancji głośnika.


    Przewody podłączamy bezpośrednio do głośników a do wzmacniaczy poprzez odpowiednie wtyczki.


  2. Przewody antenowe
    Zalecamy stosowanie w całym domu tego samego typu dobrej jakości przewodów typu RG6. Na zewnętrz czyli od anteny satelitarnej konieczne jest użycie przewodów żelowanych RG6. Przewodami antenowymi przesyłamy obecnie tylko sygnały telewizji satelitarnej, kablowej lub cyfrowej naziemnej. Inne sygnały wizyjne przesyłamy używając skrętki komputerowej. Konieczny jest kontakt z profesjonalną firmą, która dokona stosownych pomiarów i zabezpieczy naszą instalację przed wpływem wyładowań atmosferycznych.
  3. Przewody komputerowe (tzw. skrętka)
    Skrętka 4-parowa nieekranowana to najtańszy przewód do wielu zastosowań. Zalecamy używanie tyko przewodów kategorii 6 która wypiera kategorię 5e. Stosując kategorię 6 (przewody trwalsze i bardziej odporne na błędy układajacego) za niewiele większe pieniadze przystosowujemy instalację dla przyszłych rozwiązań. Od momentu położenia przewodów do zasiedlenia domu potrafi upłynąc kilka lat. Pamiętajmy, że aby zachować parametry przesyłu musimy zachować dużą staranność przy układaniu tych przewodów. Promień zgięcia nie może być większy od 8 cm i nie wolno ich ciągnąć z siłą większą od 10N (1kG czyli tyle co nic). Zalecamy sprzawdzenie parametrów przesyłu przed dalszymi inwestycjami w system lub kolejnymi pracami projektowymi.

    Obecnie skrętką możemy przesyłać:
    1. sygnał HDMI
    2. sygnał composite
    3. sygnał audio analogowy
    4. sygnał audio cyfrowy SPDIF i COAX
    5. sygnał LAN
    6. sygnał podczerwieni
    7. sygnał RS232
    8. sygnał od kamery
    9. zasilanie ( PoE )


  4. Pozostałe przewody
    Nie możemy zapominać o innych instalacjach elektrycznych, które nie należą wprost do systemu multiroom ale z nim współpracują lub są dla niego niezbędne.
    1. Instalacja 230 V zasilająca nasz system. Całkowity pobór mocy nie przekracza 2-3 kW. Zalecamy korzystanie z jednej fazy. Zakłóceń związanych ze zbyt bliskim położeniem przewodów unikniemy oddalając jedne od drugich na odległość około 30 cm lub krzyżując je pod kątem prostym.
    2. Pamiętajmy o położeniu przewodów do pozostałych urządzeń innych systemów jak:
      1. czujki i sensory
      2. centrala alarmowa
      3. kamery
      4. centrala KNX/EIB lub inna
      5. centrala sterowania nawodnieniem
      6. centrala sterowania basenem
      7. ekrany, rolety itp.
©2018 Pol-Audio